POKUS 01

Zde bych chtěl popsat jednu velice jednoduchou spagyrickou operaci, kde jsou ovšem všechny základní principy alchymie ukázány v praxi. Tento pokus se dá provádět i v různých složitějších variantách. Pomocí něj vyrobíte z libovolné byliny velice účinný extrakt. Jeho účinky samozřejmě záleží na vámi použité rostlině, ale je obecně o dost silnější, než čaj vyrobený z téže rostliny. Já zde popíši podrobně jen tu nejjednodušší. Pro názornou ilustraci jsem popis doplnil vlastními fotografiemi.

UPOZORNĚNÍ: NEBERU NA SEBE ŽÁDNOU ZODPOVĚDNOST ZA ŠKODY, KTERÉ ZPŮSOBÍTE (AŤ SOBĚ ČI JINÝM) PROVÁDĚNÍM TOHOTO POKUSU A POUŽÍVÁNÍM VZNIKLÉHO EXTRAKTU !!!

PŘÍPADNÉ POUŽITÍ KONZULTUJTE SE SVÝM LÉKAŘEM ČI LÉKÁRNÍKEM !!! NEVHODNÉ POUŽITÍ MŮŽE ZPŮSOBIT TRVALÉ POŠKOZENÍ ZDRAVÍ !!! 

Co budete potřebovat

1. Baňku nebo sklenici, která má o polovinu větší objem než je množství extraktu, který chcete získat. + ještě nějaké láhve a zátky
2. Nějaké sušené rostliny – zde použita Meduňka Lékařská.
3. Rozpouštědlo – silný alkohol (např. Vodka) (NE methanol nebo denaturovaný líh!!!!)
3. Inkubátor – místo kde můžete udržovat baňku při maceraci ve stále stejné teplotě.
4. Trychtýř, sítko.
5. Tavící tyglík, nebo pánev.
6. Třecí miska
7. Místo kde můžete nerušeně pracovat.

První fáze

Nejdříve rozdrťte vámi zvolenou bylinu. Čím jemněji tím lépe. Pokud nemáte třecí misku, tak jí můžete rozdrtit jen tak v ruce. Rozdrcenou bylinu vsypte do baňky a zalijte jí rozpouštědlem (při pokusu, který je na těchto fotkách jsem použil Vodku). Baňka by měla být plná jen asi do poloviny, nejvýše však do jedné třetiny svého obsahu (místo je nutné pro expanzi, která bude probíhat při maceraci (a navíc je obecným pravidlem nechávat asi polovinu prázdnou)). Nyní nádobu pevně uzavřete a vložte jí do inkubátoru. Pokud nemáte inkubátor (což se dá předpokládat, když je toto první pokus), tak jí dejte třeba na kamna. Teplota by se měla pohybovat okolo 35°.

Druhá fáze

Nyní nechte baňku asi 3 týdny macerovat. Bude pak vypadat asi takto:

Pozor! Tato kapalina silně barví, takže se neumažte. Nyní jí přeceďte do jiné prázdné láhve:

To co vám zůstalo v sítku – tedy silně alkoholem nasáklá bylina – vložte nyní do kalcinační misky nebo na pánev. Tu dejte nad oheň a začněte kalcinovat (tedy spálíte). Jelikož je rostlina silně nasáklá alkoholem, tak pravděpodobně vzplane a za chvíli se spálí na popel: 

Vy jí musíte kalcinovat, dokud nevznikne bílý popel (nebo alespoň hodně světle šedivý) (na tomto obrázku to bohužel není vidět, protože jsem fotil bez blesku):

 

Při kalcinaci popel občas rozmělněte ve třecí misce, aby se snadněji spálil: 

Při této operaci vzniká nepříjemný zápach a kouř, takže jí radši dělejte venku nebo alespoň u okna. Než se vám podaří získat bílý popel, tak to taky nějakou dobu trvá (řádově hodiny), takže s tím také musíte počítat.
Popel, který jste takto získali se nazývá Sůl. Další dva alchymické principy jsou Merkur (Rtuť) a Síra, které jsou v tomto pokusu obsaženy v baňce s extraktem (jsou smíchány, protože Síra se těžko odděluje a pro tento primitivní pokus to není potřeba).

Třetí fáze

Nyní vložte Sůl do předehřáté (aby nepraskla) baňky a zalijte jí extraktem, který jste dříve přelili jinam. Toto vše nechte opět macerovat stejným způsobem jako prve asi dva týdny. Poté vzniklý extrakt znovu přeceďte:

 

Toto je už hotový extrakt a dá se rovnou použít. Dávkování je asi jedna až dvě lžičky rozpuštěné ve sklenici vody (zbarví to vodu mírně do hněda). 

Pokud použijete správnou bylinu, tak je extrakt samozřejmě neškodný ba právě naopak léčivý a sám jsem to ozkoušel.
Tento pokus také probíhá přesně podle zásady rozděluj a spojuj. Nejdříve oddělíte Merkura se Sírou od Soli a pak je opět spojíte. Tak získáte extrakt.
Pokud chcete tento pokus vylepšit, tak se dá použít vámi vyrobený ratefikovaný alkohol, který zvýší sílu extraktu nebo můžete maceraci prodloužit (ne o moc, pak to nemá význam) případně zkusit získat Sůl jemně načervenalé barvy (místo bílé), ale v kuchyňských podmínkách je to téměř nemožné.