ZVĚROKRUH

Jak asi všichni víte existuje 12 znamení zodiaku (zvířetníku), která jsou vlastně souhvězdími v ekliptice slunce (tím pádem i v ekliptice ostatních planet). Stejně jako u planet, se zde nechci věnovat nějaké obsáhlé charakteristice těchto znamení a myslím si, že mnohem lépe poslouží, když uvedu několik korespondencí a zbytek se dá už snadno odvodit.

Podle toho jestli se znamení nachází na začátku, uprostřed nebo na konci ročního období je dělíme na Základní, Pevná a Pohyblivá:
×) Základní znamení ovládají změnu ročního období: Beran - Jaro, Rak - léto, Váhy - podzim a Kozoroh - zima. Jsou všeobecně aktivní, sebevědomá, iniciativní a velice činorodá.
×) Pevná znamení jsou uprostřed období a jaksi vyrovnávají prudký nástup Základních znamení. Jsou proto stabilní, vytrvalá, možná až majetnická apod.
×) Pohyblivá znamení se nacházejí na konci jednotlivých období a jsou tedy znameními přechodu. Jsou přizpůsobivá, všestranná, vynalézavá, intuitivní, pracovitá apod.
Tomuto rozdělení se říká kvadripilicita. Není to samozřejmě jediné možné rozdělení. Znamení se dají dělat také podle živlů, jak to ukazuje následující tabulka (více o živlech zde):

Základní Pevná Pohyblivá
Oheň Beran Lev Střelec
Země Kozoroh Býk Panna
Vzduch Váhy Vodnář Blíženci
Voda Rak Štír Ryby

Z toho rozdělní jste už schopni zjistit význam jednotlivých znamení syntézou, ale jelikož je to trochu složitější, proberu teď každé znamení zvlášť:
Pozn.: Pod "Datum", rozumím období, kdy se v něm nachází Slunce a pod "Planeta" rozumím planetu, která onomu znamení vládne. Uvádím občas docela velké množství dobrých i zlých vlastností, což neznamená, že je musí mít všechny, to se dá určit pouze posouzením planet, které se v tomto znamení nacházejí.
U kamenů jsem uvedl dvě verze, protože nedovedu určit, která je pravdivá. První pochází z díla Jana Kefera - Praktická astrologie (J.W. Hill 2000) a po pomlčce je verze, která je uvedena v článku od A. Lögella - Význam drahokamů v hermetismu (in: Logos 1934 - 1940. Trigon 1995).

 

Beran / Skopec

Jelikož je Beran základní ohnivé znamení je také nejaktivnějším znamením vůbec. Je velice iniciativní, soutěživý, aktivní, sebevědomý, výkonný, odvážný, energický, pyšný, unáhlený, netrpělivý, hádavý, přeceňující sama sebe, zbrklý, apod.
Latinsky: Aries
Hebrejsky:
Živel: Oheň
Kvadriplicita: Základní
Planeta: Mars
Datum: 21. března - 19. dubna (rovnodennost)
Kameny: ametyst, sardonyx, všechny červené - jaspis
Rostliny: bodlák, lopucha, oliva, ředkev, česnek, cibule, pepř, hořčice, konopí, kopřiva

Blíženci

Blíženci jsou pohyblivým vzdušným znamením a navíc je jejich planetou Mekur, což znamená, že jsou hlavně spojeni s inteligencí a to především s tzv. všeobecnou (tzn. od všeho ví alespoň trochu a všechno ho zajímá). Další vlastnosti blíženců jsou: přizpůsobivost, všestrannost, zvídavost, zručnost, bystrost, vynalézavost, zvědavost, smysl pro humor, literární talent nebo alespoň zájem o četbu, hovornost, povrchnost, proměnlivost, střídavost, nepokojnost, dvojakost, roztříštěnost apod.
Latinsky: Gemini
Hebrejsky:
Živel: Vzduch
Kvadriplicita: Pohyblivá
Planeta: Merkur
Datum: 21. května - 20. června
Kameny: granát, topas, beryl - achát
Rostliny: řebříček, vavřín, jasmín, brotec, ptačí zob, kolokvinta, sporýš, rosnička, svlačec

Býk

Býk je pevné zemské znamení je tedy stabilní spolehlivý, trpělivý, důkladný, praktický, konservativní, smyslný, líný, materialistický, sobecký, hrabivý, pomalý, majetnický, tvrdohlavý atd.
Latinsky: Taurus
Hebrejsky:
Živel: Země
Kvadriplicita: Pevná
Planeta: Venuše
Datum: 20. dubna - 20. května
Kameny: achát, alabastr, karneol, bílý korál - safír
Rostliny: bez, len, myrta, pampeliška, devětsil, stračka, sedmikráska, jitrocel, špenát

Kozoroh

Znamení Kozoroha je spojené s nástupem zimy. Je proto do určité míry pustý a studený, nebo tak nějak "zemitý". Odpovídají mu tyto vlastnosti: ctižádostivost, píle, pracovitost, pragmatičnost, obezřetnost, svědomitost, vytrvalost, sebeovládání, tvrdost srdce, málo citu, sobectví, chlad, fatalismus, tvrdošíjnost, nesmiřitelnost, bezohlednost, melancholie, pesimismus, závist apod.
Latinsky: Capricornus
Hebrejsky:
Živel: Země
Kvadriplicita: Základní
Planeta: Saturn
Datum: 22. prosince - 19. ledna
Kameny: onyx, chrysopras - rubín
Rostliny: topol, len, konopí, vrba, náprstník, jmelí

Lev

Lev je jediným znamením, které odpovídá slunci, je tedy do určité míry opakem Raka (dal by se označit také jako "lev salónů"). Lev tedy bude společenský, sebevědomí, hrdý, charismatický, svobodomyslný, s charitativními sklony, ctižádostivý, rozhodný, se sklonem se něčím vyznačovat, pyšný, hněvivý, dětinský, krutý, namyšlený, snobský, panovačný apod.
Latinsky: Leo
Hebrejsky:
Živel: Oheň
Kvadriplicita: Pevné
Planeta: Slunce
Datum: 23. července - 22. srpna
Kameny: rubín, hyacint, jaspis, chrysolit - onyx
Rostliny: dub, levandule, šeřík, anýz, prvosenka, jmelí, heřmánek, pomněnka, světlík lékařský, fenykl, chrysantéma

Panna

Panna je jako všechna zemní znamení spíše materialistická než duchovní. Tím nechci říct, že by se o nic duchovního nestarala, ale nepovažuje to za natolik důležité, že by jí to odvrátilo od domácích prací apod. Panna je znamení praktické, pilné, perfekcionistické, se schopností rozlišovat, vynalézavé, se zálibou ve zvláštnostech a podrobnostech, s vědeckým přístupem, vybíravé, cynické, malicherné, kritické, se skolen k materialismu, příliš skeptické, zkostnatělé apod.
Latinsky: Virgo
Hebrejsky:
Živel: Země
Kvadriplicita: Pohyblivá
Planeta: Merkur
Datum: 23. srpna - 22. září
Kameny: jaspis, smaragd - karneol
Rostliny: obilniny, hlávkový salát, proso, jabloň

Rak

Rak je jediné znamení, které odpovídá Luně. Jelikož Rak chodí pozpátku, tak je jasné, že se bude více zajímat o minulost a přítomnost než o budoucnost a bude spíše uzavřený. Je také citlivý, mateřský, má sklon k domovu, dodržuje tradice, citlivý,pasivní, má živou fantasii, pln porozumění, bázlivý, nerozhodný, přecitlivělý, sebelítostný, egocentrický,trudnomyslný apod.
Latinsky: Cancer
Hebrejsky:
Živel: Voda
Kvadriplicita: Základní
Planeta: Luna
Datum: 21.června - 22. července
Kameny: smaragd, opál, selenit - smaragd
Rostliny: okurka, meloun, dýně, leknín, locika, řeřicha, zelí, kapusta

Ryby

Ryby jsou intuitivní, plné porozumění, s introspektivními sklony, soucitné, dobromyslné, obětavé, věrné, citové, muzikální, s uměleckým nadáním, lidumilné, soucitné, pesimistické, lhostejné, zakřiknuté, váhavé, melancholické, nepraktické, bázlivé, zbabělé, s pocitem nepochopení apod.
Latinsky: Pisces
Hebrejsky:
Živel: Voda
Kvadriplicita: Pohyblivé
Planeta: Jupiter
Datum: 19. února - 20. března
Kameny: topas - ametyst
Rostliny: tabák, mák, kávovník, čajovník, blín, rulík, oměj, bolehlav, houby, zvláště jedovaté

Štír

Štír je znamení, které se snaží jít pod povrch (je noční stránkou Marta) věcí a podobně jako Saturn, bylo dříve často chápáno jako negativní znamení. To samozřejmě není pravda. Štír může připadat negativní lidem, kteří se spokojí s povrchem věcí a nemají zájem na úplném poznání. Vlastnosti Štíra jsou: pronikavost, intenzita, kritičnost, informovanost, cílevědomost, hloubka, rozhodnost, odvaha, nedostatek citu, násilnickost, bezohlednost, pomstychtivost, nedůvěřivost apod.
Latinsky: Scorpio
Hebrejsky:
Živel: Voda
Kvadriplicita: Pevné
Planeta: Mars
Datum: 23. října - 21. listopadu
Kameny: diamant, rubín - akvamarín (beryl)
Rostliny: cibule, ředkev, vřes, česnek, pelyněk, bodlák

Střelec

Střelcovy vlastnosti jsou: poctivost, svobodomilovnost, dobročinnost, romantičnost, obětavost, náboženské založení, etičnost, optimismus, silná fantasie, dobromyslnost, nepořádnost, nepraktičnost, netaktnost, neomalenost, hádavost, upovídanost, snivost, těžkopádnost, pohodlnost apod.
Latinsky: Sagittarius
Hebrejsky:
Živel: Oheň
Kvadriplicita: Pohyblivé
Planeta: Jupiter
Datum: 22. listopadu - 21. prosince
Kameny: granát, tyrkys - topaz
Rostliny: palma, lilie, červená růže, slez, begonie, máta

Váhy

Váhy už mnoho vlastností ukazují svým názvem a tím, že jsou vzdušným znamením. Jsou především: společenské, taktní, schopné dobré spolupráce, diplomatické, se smyslem pro soulad a pořádek, přizpůsobivé, veselé, družné, přesvědčivé, nestálé, intrikářské, snadno se nechají odradit, chtějí klid za každou cenu apod.
Latinsky: Libra
Hebrejsky:
Živel: Vzduch
Kvadriplicita: Základní
Planeta: Váhy
Datum: 23. září - 22. října (rovnodennost)
Kameny: safír modrý, achát - chryzolit
Rostliny:bílá růže, fialka, rozmarýna, petrklíč, jahodník, maceška

Vodnář

Vodnář je znamení vynalézavé, pokrokové, nezávislé, s logickým myšlením, idealistické, s vědecký založením, intelektuální, přejícné, s filantropickými sklony, žárlivé, rozmarné, nedůvěřivé, výstřední, povznesené, nevypočitatelné, bezcitné, neukázněné apod.
Latinsky: Aquarius
Hebrejsky:
Živel: Vzduch
Kvadriplicita: Pevná
Planeta: Saturn
Datum: 20. ledna - 18. února
Kameny: ametyst - granát
Rostliny: myrta, osika, třeslice, šeřík, alpská růže

 

Analogie Znamení (podle Jana Kefera):

Znamení rovnodennosti: Beran, Váhy
Znamení tropická: Rak, Kozoroh
Znamení severní, čili vládnoucí: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna
Znamení jižní, čili poslušná: Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář, Ryby
Znamení s přímým (dlouhým) vzestupem: Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec
Znamení s šikmým (krátkým) vzestupem: Kozoroh, Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Blíženci
Znamení denní, elektrická, kladná, mužská: Beran, Blíženci Lev, Váhy, Střelec, Vodnář
Znamení noční, magnetická, záporná, ženská: Býk, Rak, Panna, Štír, Kozoroh, Ryby
Znamení jednoduchá: Beran, Býk, Lev, Panna, Váhy, Štír, Kozoroh, Vodnář
Znamení dvojitá: Blíženci, Střelec, Ryby
Znamení lidská: Blíženci, Panna, Vodnář, Střelec 1o - 15o, Váhy
Znamení zvířecí: Beran, Býk, Lev, Střelec 15o - 30o, Kozoroh, Rak, Štír, Ryby
Znamení násilná: Beran, Váhy, Štír, Kozoroh, Vodnář